Druhy chlamýdií

Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis, je najčastejším sexuálne prenášaným patogénom na svete a pôvodcom chorôb močovopohlavného ústrojenstva. Chorý sa nakazí pohlavným stykom. Výskyt tohto typu ochorenia je veľmi častý, dokonca častejšie než iné pohlavne prenosné ochorenia ako syfilis alebo kvapavka. Najviac ohrozenou skupinou sú mladí ľudia vo veku 15 – 30 rokov. Chlamýdiová nákaza môže spôsobiť vážne poškodenie, aj keď je často dlhú dobu takmer bezpríznaková. Priebeh ochorenia sa líši u mužov a žien. Ak sa nakazí muž, najčastejšie dochádza k postihnutiu a zápalu močovej trubice. Zápal sa prejavuje bolesťou pri močení alebo pálením v močovej trubici. Niekedy môže byť spojený aj so zápalom kĺbov, alebo výnimočne sa zápalom semenníkov či nadsemenníkov, v horších prípadoch môže spôsobiť až neplodnosť. U žien sa ochorenie prejavuje slabším výtokom alebo bolesťami v podbrušku. V mnohých prípadoch môže ochorenie prebiehať u žien úplne bez príznakov.

Mimo to ale môžu chlamýdie spôsobiť aj ťažké zápaly v panve postihujúce krčok maternice, sliznicu maternice alebo horšie aj vajíčkovody a vaječníky. Preto medzi najzávažnejšie komplikácie chlamýdiovej infekcie u žien patrí neplodnosť alebo neschopnosť donosiť plod.

U mužov aj žien môže ochorenie vyvolať aj kĺbové postihnutie alebo vznik tzv. Venerického lymfogranuloma, ktorý sa prejavuje drobným vriedkom na vonkajšom pohlavnom ústrojenstve a hnisavým zápalom lymfatických uzlín, hlavne v slabine. Chlamydia rachomatis napáda aj oko, kde spôsobujú zápaly spojiviek. Tie sa prejavujú pálením a rezaním v očiach. Následkom tohto zápalu môže dôjsť ku zjazvenie rohovky a viečka, a tak k vzniku slepoty čiže trachómu. Závažné sú ťažké zápaly spojiviek u novorodencov, ktorí sa nakazia od matky pri prechode pôrodnými cestami.

Chlamydia pneumónie

Časté je aj poškodenie dýchacích ciest, ktoré spôsobuje Chlamydia pneumónie. Chlamydia pneumónie je najrozšírenejším druhom chlamýdií v ľudskej populácii. Prenáša sa najčastejšie kvapôčkami vo vzduchu, napríklad kašľaním alebo kýchaním. Spôsobuje zápaly hltana, priedušiek a pľúc. Prejavuje sa kašľom, väčšinou dráždivým a suchým, chorý má aj bolesti v krku, chrapot a vysoké teploty. Touto formou nákazy sa môže opäť nakaziť aj novorodenec počas pôrodu.

Chlamydia psittaci

Chlamydia psittaci je druhom chlamýdie schopné vyvolať infekciu u vtákov a cicavcov. Tieto chlamýdie sú veľmi odolné voči vyschnutiu a ich schopnosť prežívať vo vtáčom truse je významná pre prenos infekcie. U ľudí chlamydia psittaci vyvoláva ochorenie nazývané psitakóza. Zvyčajne sa človek infikuje vdýchnutím kontaminovaného prachu z výkalov nakazených vtákov. Najčastejším prejavom psitakózu je atypický zápal pľúc čiže atypická pneumónia. Príznaky sú zvyčajne mierne, podobajúci sa prechladnutí či chrípke, časté je tiež zväčšenie pečene, sleziny, nevoľnosť či hnačky.